Володимирська ікона Божої Матері – найшанованіша з усіх православних ікон Пресвятої Богородиці.
Згідно з переказами, ікона написана святим апостолом і євангелістом Лукою ще за життя Богородиці на дошці столу, за яким здійснювало трапезу Святе Сімейство: Спаситель з Пречистою Матір'ю і праведним Йосипом Обручника. На цій іконі Богоматір з немовлям Христом на руках зображені в іконографічному типі Розчулення - розчулено притулені один до одного.
Ікона була в Єрусалимі до 450 року. При Феодосії Молодшому її перенесли до Константинополя. На початку XII століття, близько 1131 р Патріарх Лука Хрісоверт послав спеціальний список (копію) з неї в дар князю Київському Юрію Долгорукому. Образ був поміщений в жіночий Вишгородський монастир під Києвом.
Особливе шанування цієї чудотворної ікони Богородиці почалося за великого князя Андрія Юрійовича Боголюбського, сина великого князя Юрія Долгорукого.
1149 році Андрій Юрійович, став удільним князем міста Вишгорода. У 1155 році князь Андрій Юрійович вирішив покинути свій уділ і виїхати в Ростово-Суздальської землі для створення незалежного від Києва володіння. У дорогу з собою він узяв ікону Богоматері. У молитві перед нею, він смиренно просив Богородицю бути заступницею і відвідати "новопросвічених людей" в Ростово-суздальських землях, яких князь словами своєї молитви: "Щоб усі були в Твоїй волі", повністю віддав під заступництво Богородиці.
Князь прибув до Володимира і, після короткого там відпочинку, думав продовжити подорож, але як тільки він від'їхав кілька верст від міста, коні, що везли ікону, несподівано встали. Всі спроби змусити їх зрушити з місця залишилися безуспішними, навіть зміна коней нічого не змінила.
Під час старанної молитви князю з'явилася Сама Пресвята Богородиця і повеліла залишити чудотворну ікону у Володимирі, а на цьому місці спорудити храм і монастир на честь Її Різдва. До загальної радості жителів Володимира князь повернувся в місто з іконою. З тих пір вона стала називатися Володимирською.
В 1480 Володимирська ікона була перенесена на постійне зберігання в Москву, в Успенський собор. А у Володимирі залишився точний список з ікони, написаний преподобним Андрієм Рубльовим. Коли в 1918 році Успенський собор закрили, чудотворний образ перенесли до Державної Третьяковської галереї. У 1999 році Володимирська ікона була перенесена з Третьяковської галереї в храм святителя Миколая в Толмачах, який з'єднаний з галереєю великим коридором.
Встановлене Церквою триразове святкування Володимирської ікони Божої Матері пов'язано з позбавленням руського народу від поневолення по молитвам до Пресвятої Богородиці. 8 сентября (новий стиль) - у пам'ять порятунку від нашестя Тамерлана в 1395, 6 липня - в пам'ять позбавлення від ординського царя Ахмата в 1480, 3 червня - в пам'ять порятунку від кримського хана Махмет-Гірея в 1521 році.
Молитовна традиція: